Te dwa niewielkie narządy każdego dnia dają z siebie wszystko, aby skutecznie oczyszczać Twój organizm i zachowywać w nim wszystkie cenne składniki. Możesz wspomóc działanie nerek kilkoma prostymi, domowymi sposobami. O czym warto pamiętać, aby uniknąć wielu chorób nerek?
Ból i niewydolność nerek – o czym mogą świadczyć?
Po pierwsze, ból nerek może świadczyć o bardzo wielu różnych schorzeniach. Zapalenie dróg moczowych, zapalenie nerek czy kamica nerkowa to najpopularniejsze choroby nerek. Niewłaściwe funkcjonowanie nerek może być powiązane z problemami układu krążenia czy cukrzycą. Oczywiście nikt nie powinien samodzielnie się diagnozować – każde niepokojące objawy konsultuj z lekarzem. Ale o nerki można dbać również wtedy, gdy są zdrowe, zmniejszając prawdopodobieństwo występowania różnorodnych problemów w przyszłości.
Jakie zioła na problemy z nerkami?
Domowe sposoby na nerki to chociażby zioła. Oczywiście mieszanki ziół nie zastąpią prawdziwych leków – w sytuacji choroby należy po prostu udać się do lekarza. Jednakże zioła mogą skutecznie wspomagać ten narząd, aby działał sprawnie. Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Pomocną dłoń w skutecznej ochronie nerek wyciąga Ojciec Klimuszko i jego mieszkanki ziół. Zioła Ojca Klimuszko to starannie wyselekcjonowane składniki, które w połączeniu dają zaskakujące efekty. Możesz je przyjmować zarówno w formie tabletek, naparu jak i nalewki.
Pokrzywa i ptasi rdest
Zarówno ptasi rdest, jak i liście pokrzywy to zioła bogate w sole mineralne i flawonoidy. Ich spożywanie wpływa na zwiększenie wydalania moczu. Moczopędne rdest i pokrzywa wspomogą Cię zarówno w walce z infekcjami układu moczowego, jak i kamicą nerkową. Zwiększenie ilości wydalanego z organizmu moczu to mniej mocznika, soli potasu czy sodu w organizmie. To także znaczna pomoc z zapobieganiu tworzenia się kamieni poprzez uniemożliwienie krystalizacji związków mineralnych w drogach moczowych.
Ziele nawłoci
Moczopędne właściwości posiada również ziele nawłoci. Zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, skaza moczanowa? Ziele nawłoci wspomoże nerki i cały układ moczowy w praktycznie każdym schorzeniu. Także tę roślinę znajdziesz w mieszankach O. Klimuszki.
Co oczyszcza i wspomaga nerki? Domowe sposoby
Nie tylko zioła! Jeśli nie w smak są Ci bóle pleców na dole, zastosuj się do tych kilku prostych zasad. Wystarczy naprawdę niewiele, aby uniknąć większości najczęstszych chorób nerek.
Pij dużo wody
Woda to eliksir życia – i podobnie jest w przypadku nerek. Picie 1,5-2 litrów czystej wody dziennie znacznie usprawnia działanie tego narządu. Jako że jednym z głównych zadań nerek jest usuwanie z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji, musi być on odpowiednio nawodniony.
Zadbaj o dietę
Oprócz stosowania zrównoważonej diety, pełnej warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi wszystkich najważniejszych witamin i minerałów, równie ważne jest ograniczenie pewnych składników. Niekorzystne dla nerek są chociażby sól, kolorowe, słodzone napoje oraz kofeina. Podobnie sprawa ma się z wysoko przetworzoną żywnością – liczne barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe to kolejne związki, które nerki będą musiały usunąć z organizmu. Można więc powiedzieć, że spożywając takie rzeczy, jedynie dokładasz nerkom pracy. O szkodliwości alkoholu oraz papierosów chyba nie trzeba wspominać?
Uważaj na leki
Niestety, popularne leki, dostępne właściwie w każdym osiedlowym sklepie, potrafią zaszkodzić nerkom. Jeśli często sięgasz po tabletki z ibuprofenem, uważaj, gdyż jest to znaczne obciążenie dla nerek. W skrajnych wypadkach nadmierne spożywanie leków może prowadzić do niewydolności nerek.
Nie przetrzymuj moczu
Choroby nerek mają swoje źródło także w zbyt rzadkim wypróżnianiu się. Jeżeli, chociażby ze względu na pracę, nie jesteś w stanie często i regularnie korzystać z toalety, może to nieść ze sobą poważne skutki zdrowotne. Zalegający w pęcherzu mocz to pierwszy krok do zapalenia nerek lub pęcherza. W takiej sytuacji wspomagaj swoje nerki, spożywając chociażby żurawinę.
Zasłoń plecy
Niestety, przewiane plecy bardzo często oznacza zapalenie nerek. Jeśli więc pogoda nie sprzyja, wiatr daje o sobie znać a temperatury są raczej niskie, nie ryzykuj nieprzyjemnej choroby i ciepło się ubierz, nie zapominając oczywiście o dokładnym zakryciu pleców.
Odpowiednia dieta, dużo wody, pilnowanie kwestii leków oraz zioła O. Klimuszki wspomagające nerki – troszcz się o swój organizm, a ten służyć Ci bez problemów przez wiele lat.